Welsh Terrier

Terier walijski to średniej wielkości pracujący pies myśliwski, choć w obecnych czasach sprawdza się głównie jako pies do towarzystwa lub wystawowy. Czarno-rudy, druciany i kręcony włos nadają mu charakterystycznego wyglądu. Niezwykła wesołość i żywiołowość teriera walijskiego sprawia, że ciężko będzie się nam nudzić w jego otoczeniu, chociaż inicjatywa do ruchu i zabaw powinna wychodzić także w równym stopniu od opiekuna. Kluczem do dobrego układania się tego psa z rodziną jest przemyślany proces wychowawczy.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 78

 • Grupa III – Teriery
 • Sekcja 1 – Teriery duże i średnie
 • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
 • Pochodzenie: Wielka Brytania
 • Rozmiar: Średni
 • Długość życia: 12 do 15 lat
Terier walijski szczeniak
Terier walijski dorosły wraz ze szczeniakiem

Wygląd

Terier walijski ma budowę mocną, zrównoważoną i zwartą, jak przystało na psa pracującego, a sylwetka jego wpisuje się w kwadrat. Z wyglądu i wzrostu przypomina do złudzenia foksteriera szorstkowłosego, od którego ma inne umaszczenie.

Budowa psów tej rasy jest harmonijna. Terrier walijski ma krótki grzbiet oraz dosyć szeroki i głęboki front. Charakteryzują go silne lędźwie i głęboko kątowane tylne kończyny. Dzięki temu pies ma wydajny i posuwisty krok.

Terier walijski ma głowę w kształcie klina, która osadzona jest na smukłej szyi o lekkim łuku. Średniej wielkości kufa jest mniej więcej długości czaszki, ze słabo zaznaczonym stopem, nos czarny. Pies spogląda na świat stosunkowo małymi, ciemnymi, okrągłymi oczami. Widać w nich silny temperament psów tej rasy. Duże oczy są według wzorca niepożądane.

Uszy teriera walijskiego są w kształcie litery V. Osadzone wysoko, łamią się ku przodowi.

Niegdyś kopiowany ogon jest dobrze osadzony i wysoko noszony. Nie zdradza przesadnie naturalnej wesołości psa, ale pasuje do jego sylwetki.

Terier walijski ma sierść półdługą, gęstą, zwartą, drucianą i lekko zakręconą. Ma obfity podszerstek, którego brak jest cechą niepożądaną.

Umaszczenie nie jest zbyt różnorodne. Terier walijski ma zwykle kolor czarny podpalany (czarno-rudy), lub szaro-czarny podpalany bez czarnych kresek na palcach. Zdarza się czerń poniżej stawów skokowych, ale jest ona w najwyższym stopniu niepożądana.

Wielkość i waga

Wzorzec FCI ustala następujące zakresy dla tego średniej wielkości teriera walijskiego:

Wysokość w kłębie: nie przekracza 39 cm

Przybliżona waga: 9 – 9,5 kg

Zdrowie 

Mimo swoich niewielkich rozmiarów terier walijski sprawia wrażenie psa silnego, oraz wytrzymałego i taki właśnie jest. Żyje długo, zachowując przez większość tego czasu swoją żywiołowość fizyczną, mentalnej zaś nie traci nigdy.

Jest całkiem wytrzymały na warunki atmosferyczne, jednak nie należy go wystawiać na te najbardziej skrajne (zbyt duże upały, zbyt duże chłody). Z wyłączeniem tych właśnie skrajności, terier walijski może mieszkać na zewnątrz.

Na co najczęściej choruje pies rasy terier walijski?

Mimo dobrego zdrowia, walijczyk może mieć problemy z:

 • padaczka
 • zwichnięcie rzepki
 • niedoczynność tarczycy
 • alergie
 • choroby oczu (zaćma, entropium, jaskra, zwichnięcie soczewki, suche oko)

Jak pielęgnować teriera walijskiego?

Mimo iż terier walijski nie linieje, to pielęgnacja psów tej rasy nie należy do najmniej wymagających.

Psa należy szczotkować aż klika razy w tygodniu, a także trymować raz na jakiś czas. Absolutnie nie powinno się strzyc teriera walijskiego, ponieważ taki zabieg pogarsza zarówno barwę, jak i strukturę sierści. W celu trymowania i depilacji najlepiej udać się do profesjonalisty.

Jak w przypadku każdej innej rasy psów, pielęgnacji i regularnego sprawdzania wymagają oczy, uszy, zęby, pazury i łapy, a także gruczoły okołoodbytowe.

Obiegowa opinia, jakoby psów szorstkowłosych nie powinno się kąpać, jest nie do końca prawdziwa. Należy zadbać przede wszystkim o specjalistyczne kosmetyki wysokiej jakości, a przed samą kąpielą sierść dokładnie rozczesać. Najlepszy moment na kąpiel psa jest zaraz po trymowaniu.

Przygotowanie psów tej rasy do wystawy jest tematem bardzo obszernym i zdecydowanie mogłoby się nadawać na cały osobny artykuł.

Żywienie – jaka karma dla teriera walijskiego?

Terier walijski jest głodomorem i bardzo dobrze przyswaja karmę. Wobec tego ważne jest przystosowanie jego diety w oparciu o tryb życia, jaki prowadzi. Dla przykładu: terier pracujący z myśliwym może potrzebować nawet dwa razy więcej pokarmu, co przeciętny, niepracujący pies.

Terier walijski może odżywiać się suchymi lub mokrymi karmami dobrej jakości. Możesz również przygotować dla niego dietę samodzielnie, po konsultacji z psim dietetykiem. Dieta domowa powinna być najbardziej zbliżona do pokarmów z rodzinnego środowiska przodków i składać się z mięsa, ryżu oraz warzyw.

Charakter i zachowanie teriera walijskiego

Terier walijski jest psem niezwykle wesołym i energicznym. Mimo swojego niezależnego usposobienia kocha szczerze członków całej swojej rodziny i nigdy nie odmawia im zabawy. Uspokaja się z reguły dopiero na starość.

Terier walijski jest urodzonym łowcą, a w historii był wykorzystywany do polowań na takie zwierzęta jak lisy, wydry, bobry i borsuki. Ten instynkt powoduje, że trudno przychodzi walijczykowi dogadywanie się z innymi zwierzętami domowymi, ale socjalizacja od wieku szczenięcego może tutaj zdziałać cuda. Terier walijski również kiepsko dogaduje się z innymi psami, a w stosunku do samców może wykazywać się dużą agresją.

Ta rasa psów ma całkiem silny instynkt obronny, dlatego może wykazywać nieufność wobec obcych. Jednak ta cecha, wraz z donośnym, chociaż nieczęstym szczekaniem, sprawia, iż terier walijski sprawdzi się nawet w pewnym stopniu jako pies stróżujący.

Inteligencja i bystrość psów tej rasy sprawia, że uczą się sprawnie. Szkolenie jednak musi być konsekwentne, życzliwe oraz różnorodne, gdyż terier może się nim szybko znudzić.

Terier walijski nie lubi samotności, a jeśli już nie ma innego wyjścia, powinniśmy zorganizować mu na taki czas coś do roboty. Znudzony i niewybiegany pies może siać poważne zniszczenia zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Welsh terrier może sprawdzić się jako pierwszy pies, należy jednak koniecznie dostosować własny tryb życia do jego potrzeb, gdyż inaczej może on nas sterroryzować. Motywacja do ciągłego ruchu i zabawy powinna wychodzić równo z obu stron.

Terier walijski a dzieci

Jak w przypadku wielu ras psów, terier walijski może świetnie dogadywać się z dziećmi, o ile zostaną one nauczone pewnych podstawowych zasad obchodzenia się ze zwierzęciem. Młodzi muszą przede wszystkim uszanować potrzebę psa do spokojnego odpoczynku.

Czy pies rasy terier walijski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Terier walijski lubi mieszkać tam, gdzie jest możliwość regularnego i wolnego wychodzenia na zewnątrz. Mimo to, ze względu na swoje średnie rozmiary, poradzi sobie również w mieszkaniu, byleby spacery odbywały się odpowiednią częstotliwością.

Historia rasy

Terier walijski był hodowany do polowań na takie zwierzęta jak lisy, wydry, bobry i borsuki, a nawet zające i inne gryzonie. Należy do starych brytyjskich ras terierów.

Bezpośredni przodkowie teriera walijskiego to czarny podpalany terier szorstkowłosy, oraz terier staroangielski. Dziś te rasy już nie istnieją, a znane były w Anglii i Walii już w XIII w.

Te dwie rasy były tak do siebie podobne, że w XVIII w. stwierdzoną, że w zasadzie stanowią jedną i na początku XIX wieku zaczęto je klasyfikować jako teriery walijskie.

Hodowla była kontynuowana pod kątem pracującego charakteru tych psów, ale w 1886 r. rasa została oficjalnie uznana przez brytyjski Kennel Club i od tamtej pory zaczęto również zwracać uwagę na jej wygląd. By uczynić teriera walijskiego bardziej eleganckim, nastąpiło skrzyżowanie z foksterierem szorstkowłosym.

Mimo iż w obecnych czasach psy tej rasy są używane w zasadzie tylko jako psy towarzyskie i wystawowe, utrzymują silny instynkt łowiecki i charakter, tak charakterystyczne dla innych terierów.

Terier walijski wykazuje podobieństwo nie tylko do foksterierów szorstkowłosych, ale także do lakeland teriera i airedale teriera, z którymi jest bardzo często mylony.

Ciekawostki o terierze walijskim

 • John F. Kennedy był właścicielem walijczyka o imieniu Charlie.
 • Kennel Club umieścił teriera walijskiego na liście ras zagrożonych wymarciem. W porównaniu z popularnymi rasami rodzi się ich bardzo mało.

Ile kosztuje terier walijski?

Cena, którą trzeba zapłacić za teriera walijskiego, zależy od pochodzenia, wieku i płci psa, a także od renomy hodowli. Średnia cena, jaką trzeba zapłacić za psa rasy terier walijski z hodowli zarejestrowanej w FCI to: 2000 zł. A najlepsze osobniki mogą kosztować nawet 3000 zł.

Miesięczna cena utrzymania jest raczej niewielka i wynosi: 100 do 150 zł miesięcznie. Koszt miesięcznego utrzymania może rosnąć w zależności od tego, jak często chcemy psa trymować.

Wady i zalety teriera walijskiego

Zalety
 • Dość tani w zakupie i utrzymaniu.
 • Wierny i przyjacielski.
 • Bardzo aktywny.
 • Czujny i bystry.
Wady
 • Może być nerwowy i porywczy.
 • Potrzebuje ogromnej dawki ruchu.
 • Ma silny instynkt łowiecki.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo